Šestnáct rockerských kapel se utká v zářijovém semifinále Skutečné ligy, zaváleli i junioři

Read Time:4 Minute, 20 Second

Největší tuzemská soutěž amatérských rockových kapel v živém hraní – Středočeská Skutečná liga – má za sebou tři základní kola. Do zářijového semifinále postoupilo 16 hudebních uskupení, dvě juniorské kapely se posunuly rovnou do finále. Jednotlivá kola Skutečné ligy se konají jako koncerty pod širým nebem zdarma otevřené široké veřejnosti.

Kapacita 30 kapel 18. ročníku Skutečné ligy se rychle zaplnila. Součástí soutěže je i kategorie „Junior“ do 19 let a letos poprvé mohou junioři hrát i neautorskou tvorbu. Tím chtěli organizátoři přilákat více kapel ze základních uměleckých škol. Z pěti přihlášených středočeských juniorských uskupení se Recidiva a Music Family probojovaly rovnou do finále a Simias postoupila do semifinále.

„Vznikli jsme na hudebním táboře v roce 2018. Našim členům je v současné době od 14 do 17 let a jsme z různých koutů středních Čech. Skládáme vlastní tvorbu v češtině, angličtině a portugalštině, v repertoáru máme i pár převzatých písniček. Všichni jsme multiinstrumentalisti a žijeme hudbou. Natočili jsme již několik klipů a intenzivně pracujeme na dalších,“ prozradilo šest členů kapely Music Family proplouvající žánry funky, skapop, pop či poprock. V jejich skladbách zaznívají kromě zpěvu bicí, saxofon, klávesy, trumpeta, elektrická kytara a basová kytara.

„Vznikly jsme na podzim 2021, kdy se čtyři spolužáci rozhodli založit kapelu, přitom jejich baskytarista ani neuměl na basu hrát. Spojuje nás láska k hudbě, a hlavně společné nadšení ke kreativitě a otevřenost k novým nápadům a hudebním stylům. Vystupujeme především s vlastní tvorbou, které se teď věnujeme nejvíce. Když tvoříme nějakou novinku, snažíme se především být něčím odlišní a nápadití. Naší největší inspirací jsou zahraniční interpreti, jako například Jimi Hendrix, Blink-182 a spousta dalších umělců. Vpřed nás žene sen o tom být známí v tom, co děláme, láska k hudbě a silná motivace pro se pomoci hudby vyjadřovat a zviditelnit se. Je skvělé, že se naskytla příležitost vystupovat v soutěži a že jsme v prvním kole postoupili. Chtěli bychom vás rovnou pozvat na další koncerty a budeme se na všechny moc těšit,“ vzkázali další postupující hudebníci z čelákovické kapely Simias z proudu alternativního rocku. Hrají v angličtině a mají už spoustu písní, například Ride or Die, Beretta nebo Instant Euphoria.

Recidiva z Benešovska vznikla v květnu minulého roku a tvoří ji pět zapálených studentů a studentek, které spojuje láska k hudbě. „Vystupujeme nejen s přejatými písničkami, ale i s našimi vlastními, kterým momentálně věnujeme nejvíce pozornosti. Je fajn, že jsme mohli na soutěži vystoupit a budeme rádi, když se na nás přijdete podívat na finále,“ vzkázali mladí hudebníci.

Všechny soutěžní koncerty se, kromě finále, odehrávají v areálech muzeí a galerií Středočeského kraje. Záštitu nad Středočeskou Skutečnou ligou 2023 opět převzala jeho hejtmanka Petra Pecková a Asociace krajů ČR. „Semifinále se uskuteční v zahradách muzeí v Hořovicích, a to 10. září, a 24. září v Jílovém. Letošní soutěž vyvrcholí finálovým koncertem, opět zdarma otevřeným pro veřejnosti, v kladenském kulturním domě, a to 19. listopadu. Dvě juniorské kapely Recidiva a Music Family postoupily rovnou do finále,“ informoval zakladatel soutěže Lukáš Fousek z agentury N.S.E.F.

Při hodnocení kapel je podstatný celkový dojem. „Zda jí to dohromady hraje, má nápad, dokáže zaujmout, ať už zajímavým zvukem, vizáží, chytlavými skladbami pro široké publikum, zda komunikuje s publikem atd. Naopak menší pěvecké a instrumentální chyby při živém vystoupení mají na hodnocení minimální vliv,“ podotkl jeden z porotců, producent, skladatel a baskytarista Jan Šorm.

Na koncertech byly pořízeny videonahrávky z vystoupení jednotlivých skupin a zveřejněny na webových stránkách projektu i Středočeského kraje, kde se na podzim navíc uskuteční online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti.

Jednou z „dospěláckých“ kapel, které ze základního kola postoupily do semifinále je Rollba z Lysé nad Labem. „Hrajeme rock, hardrock, punk a říkáme tomu Anarchy rock, protože si každý děláme, co chceme. Hrajeme asi dva roky, je to taková legrace pro naši zábavu.  Je nám všem kolem padesátky. Tvoříme vlastní písně v českém jazyce,“ prozradila kapela.

„Zdraví kapela Rotyka. Přijeli jsme na soutěž z vesnic kolem Prahy. A protože už nás nebavilo čumět do beden a válet se na gauči, tak jsme se vrátili zase k tomu, co nás bavilo v mládí, když jsme ještě hráli jako Alcatraz. Budeme rádi, když se na nás přijdete podívat,“ prohlásila po svém vystoupení v základním kole v Kutné Hoře kapela, která o sobě říká, že je „partou starejch dědků před důchodem kteří to uměj ještě rozbalit a zahrát pořádnej hard rock“.

Kapely ze Skutečné ligy můžete letos vidět a slyšet na mnohých letních festivalech a slavnostech. Již 10. rokem se rovněž konají po České republice koncerty Best of Skutečná liga. Všechny koncerty kapel Skutečné ligy najdete na webu skutecnaliga.cz/koncerty.

Seznam kapel postupujících do semifinálových kol

 • Rollba
 • Inês
 • Čihy
 • Sorta
 • Přísun Povolen
 • Rocksana
 • Furie
 • Fret
 • In-Out
 • Doggybag
 • Simias – junioři
 • Nadlimity
 • Rasmane
 • Je na malinách
 • Nazgul
 • Rotyka

Co získají kapely už samotnou účastí v soutěži?

 • příležitost vystoupit naživo před publikem,
 • cenné zkušenosti, a především zpětnou vazbu od odborníků v oboru,
 • trvalé agenturní zázemí,
 • účastníci soutěže se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve Středočeském kraji i krajem samotným,
 • každoročně rovněž finalisté vystupují na pódiích po celé České republice a na Slovensku.

About Post Author

Playlist Music

Informace a zajímavosti z hudebního světa, hudební tipy a novinky v rozhlasovém éteru!
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Pekař – Dokonalej: Sisyfovská práce žen na přetváření mužů
Next post Švédští ECLIPSE chystají nové album